top of page

EMDR Nedir ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) terapisi bir ruh sağlığı tedavi tekniğidir. Bu yöntem, travmatik anıları işlerken gözlerinizi belirli bir şekilde hareket ettirmeyi içerir. EMDR'nin amacı, travma veya diğer sıkıntılı yaşam deneyimlerinden iyileşmenize yardımcı olmaktır. Diğer terapi yöntemleriyle karşılaştırıldığında EMDR nispeten yenidir. EMDR'yi araştıran ilk klinik çalışma 1989 yılında yapılmıştır. EMDR'nin geliştirilmesinden bu yana yapılan düzinelerce klinik çalışma, bu tekniğin etkili olduğunu ve bir kişiye diğer birçok yöntemden daha hızlı yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kimlerin EMDR terapisi alması gerekir?

EMDR, çok çeşitli ruh sağlığı sorunlarına sahip kişilere yardımcı olabilir. Ergenler, gençler ve her yaştan yetişkinler bu tedaviden faydalanabilir. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları çocuklar için EMDR konusunda da uzmanlaşmıştır.

Bu tedavi neden kullanılır?

EMDR terapisi, sıkıntı verici bir konu hakkında ayrıntılı olarak konuşmayı gerektirmez. EMDR bunun yerine sıkıntı verici bir deneyimden (travma) kaynaklanan duygu, düşünce veya davranışları değiştirmeye odaklanır. Bu, beyninizin doğal iyileşme sürecine devam etmesini sağlar. Birçok kişi "zihin" ve "beyin" kelimelerini aynı anlama gelecek şekilde kullansa da, aslında farklıdırlar. Beyniniz vücudunuzun bir organıdır. Zihniniz ise sizi siz yapan düşünceler, anılar, inançlar ve deneyimler bütünüdür.

Zihninizin çalışma şekli beyninizin yapısına bağlıdır. Bu yapı, birçok farklı alanda iletişim halinde olan beyin hücrelerinden oluşan ağları içerir. Bu durum özellikle anılarınız ve duyularınızla ilgili bölümler için geçerlidir. Bu ağ, bu alanların birlikte çalışmasını daha hızlı ve kolay hale getirir. Bu nedenle duyularınız -görüntüler, sesler, kokular, tatlar ve hisler- güçlü anıları geri getirebilir.

Uyarlanabilir Bilgi İşleme

EMDR, beyninizin anıları nasıl depoladığına dair bir teori olan Adaptif Bilgi İşleme (AIP) modeline dayanır. EMDR'yi de geliştiren Francine Shapiro, PhD tarafından geliştirilen bu teori, beyninizin normal ve travmatik anıları farklı şekilde depoladığını kabul eder.

Normal olaylar sırasında beyniniz anıları sorunsuz bir şekilde depolar. Ayrıca hatırladığınız diğer şeylerle bağlantı kurmaları için onları birbirine bağlar. Rahatsız edici veya üzücü olaylar sırasında, bu ağ doğru şekilde gerçekleşmez. Beyin "çevrimdışı" olabilir ve yaşadıklarınız (hissettikleriniz, duyduklarınız, gördükleriniz) ile beyninizin dil aracılığıyla hafızada depoladıkları arasında bir kopukluk olur.

Çoğu zaman, beyniniz travma anılarını sağlıklı iyileşmeye izin vermeyecek şekilde depolar. Travma, beyninizin iyileşmesine izin verilmemiş bir yara gibidir. İyileşme şansı olmadığı için, beyniniz tehlikenin sona erdiği mesajını almamıştır.

Yeni deneyimler daha önceki travma deneyimleriyle bağlantı kurabilir ve olumsuz bir deneyimi tekrar tekrar pekiştirebilir. Bu da duyularınız ve anılarınız arasındaki bağlantıları bozar. Aynı zamanda zihninize de zarar verir. Ve tıpkı vücudunuzun bir yaralanmadan kaynaklanan acıya karşı hassas olması gibi, zihniniz de travmayla ilgili bir olay sırasında gördüğünüz, duyduğunuz, kokladığınız veya hissettiğiniz şeylere karşı daha yüksek bir hassasiyete sahiptir.

Bu sadece hatırlayabildiğiniz olaylarda değil, aynı zamanda bastırılmış anılarda da olur. Tıpkı elinizi yaktığı için sıcak bir sobaya dokunmamayı öğrenmeniz gibi, zihniniz de acı verici veya üzücü oldukları için onlara erişmekten kaçınmak için anıları bastırmaya çalışır. Bununla birlikte, bastırma mükemmel değildir, yani "yaralanma" yine de olumsuz semptomlara, duygulara ve davranışlara neden olabilir.

Tetikleyiciler

Bir travma olayıyla bağlantısı veya benzerliği olan görüntüler, sesler ve kokular, yanlış depolanmış bu anıları "tetikleyecektir". Diğer anılardan farklı olarak, bunlar ezici korku, endişe, öfke veya panik duygularına neden olabilir.

Bunun bir örneği, travma sonrası stres bozukluğu veya TSSB, flashback'tir; burada yanlış depolama ve ağ oluşturma, zihninizin bu anılara kontrolsüz, çarpıtılmış ve aşırı güçlü bir şekilde erişmesine neden olur. Bu nedenle flashback geçmişi olan kişiler, rahatsız edici bir olayı yeniden yaşıyormuş gibi hissettiklerini anlatırlar. Geçmiş şimdiki zamana dönüşür.

Yeniden işleme ve onarım

EMDR'ye girdiğinizde, bir travma olayının anılarına çok özel yollarla erişirsiniz. Göz hareketleri ve rehberli talimatlarla birlikte, bu anılara erişmek, olumsuz olaydan hatırladıklarınızı yeniden işlemenize yardımcı olur.

Bu yeniden işleme, o anıdan kaynaklanan zihinsel hasarı "onarmaya" yardımcı olur. Başınıza gelenleri hatırlamak artık yeniden yaşamak gibi gelmeyecek ve ilgili duygular çok daha yönetilebilir olacaktır.

EMDR terapisi ne kadar yaygındır?

EMDR terapisi dünya çapında çok yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Gazi İşleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, EMDR'yi TSSB yaşayan gazilerin tedavisinde "en iyi uygulama" olarak listelemektedir. EMDR üzerine yapılan araştırmalar düzinelerce klinik çalışma, araştırma ve akademik makale içermektedir. Diğerlerinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşik Krallık, Avustralya ve Almanya'daki devlet kurum ve kuruluşlarından resmi onay almıştır. Uzun zamandan beri artık Türkiye de de uygulanmaya başlanmıştır.

EMDR terapisi neleri içerir?

EMDR terapisi sekiz aşamadan oluşur. Bu aşamalar birden fazla seansta gerçekleşir ve bir seansta bazen birkaç aşamanın parçaları kullanılır. Bunun bir örneği, 1. ve 2. aşamaların tipik olarak yalnızca erken seanslarda gerçekleşmesi, 3. ve 8. aşamaların ise daha sonra birden fazla seansın bir parçası olmasıdır.

Tek bir rahatsız edici olay veya anı için genellikle üç ila altı seans gerekir. Daha karmaşık veya daha uzun süreli travmalar sekiz ila 12 seans (veya bazen daha fazla) sürebilir. Seanslar genellikle bir saat ile 90 dakika arasında sürer. Sekiz aşama şunlardır:

1- Hasta geçmişi ve bilgi toplama. Sürecin bu kısmı, terapi uzmanınızın sizin ve geçmişiniz hakkında bilgi toplamasını içerir. Bu, EMDR'nin size yardımcı olup olmayacağını belirlemelerine yardımcı olur.Ayrıca, terapinizin odaklanmasını istediğiniz üzücü veya rahatsız edici olaylar ve anıların yanı sıra bu terapi için hedeflerinizin sorulmasını da içerir.

2- Hazırlık ve eğitim. Bu aşamada, terapi uzmanınız sizinle EMDR seansları sırasında neler olacağı ve neler bekleyebileceğiniz hakkında konuşacaktır. Ayrıca seanslar sırasında kendinizi daha istikrarlı ve güvende hissetmenize yardımcı olmak için odaklanmanız gereken şeyler hakkında da sizinle konuşacaklardır. Duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak araçları size sağlayacaktır.

3- Değerlendirme. Sürecin bu kısmı, terapi uzmanınızın yeniden işleme sırasında üzerinde çalışmak isteyebileceğiniz temaları ve belirli anıları belirlemenize yardımcı olduğu yerdir. Travmanın sizi nasıl hissettirdiğine dair olumsuz inançların yanı sıra ileride kendinizle ilgili inanmak istediğiniz olumlu inançları belirlemenize yardımcı olacaklardır.

4- Duyarsızlaştırma ve yeniden işleme. Bu aşamada, terapi uzmanınız bir veya daha fazla belirli olumsuz imgeyi, düşünceyi, duyguyu ve vücut hissini tanımlamanıza yardımcı olarak hafızanızı harekete geçirir. Yeniden işleme boyunca, nasıl hissettiğinizi ve yaşadıklarınızla ilgili yeni düşüncelerinizi veya içgörülerinizi fark etmenize yardımcı olurlar.

5- Kurulum. Bu aşamada, terapi uzmanınız bir anıyı işlerken yerleştirmek istediğiniz olumlu inanca odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu olumlu inanç, 3. aşamada söylediğiniz veya 4. aşamada düşündüğünüz yeni bir şey olabilir.

6- Vücut taraması. Terapi uzmanınız vücudunuzda nasıl hissettiğinize, özellikle de olumsuz anıyı düşündüğünüzde veya deneyimlediğinizde hissettiğiniz semptomlara odaklanmanızı isteyecektir. Bu aşama, genel olarak EMDR terapisindeki ilerlemenizi belirlemeye yardımcı olur. Seanslara devam ettikçe, semptomlarınız hiç olmayana kadar (veya mümkün olduğunca hiç olmayana yakın) azalmalıdır. Belirtileriniz ortadan kalktığında, yeniden işleme tamamlanmış demektir.

7- Kapanış ve stabilizasyon. Bu aşama, sonraki seanslar arasında bir köprü oluşturur. Bu aşamada, terapi uzmanınız sizinle seanslar arasında neler beklemeniz gerektiği hakkında konuşacaktır. Ayrıca, özellikle seanslar arasındaki süre boyunca olumsuz düşünceleriniz veya duygularınız varsa, kendinizi nasıl dengeleyeceğiniz hakkında sizinle konuşacaklardır. Siz kendinizi daha sakin ve güvende hissedene kadar seansı sonlandırmayacaklardır. Ayrıca, rahatsız edici olay(lar) hakkında sahip olduğunuz yeni düşüncelerinizi yazmanızı isteyebilirler, böylece bunları bir sonraki seansınızda gündeme getirebilirsiniz.

8- Yeniden değerlendirme ve devam eden bakım. EMDR terapisinin son aşaması, terapi uzmanınızın ilerlemenizi ve şu anda nasıl yaptığınızı gözden geçirmesini içerir.Bu, ek seanslara ihtiyacınız olup olmadığını veya terapiniz için hedeflerinizi ve beklentilerinizi nasıl ayarlayacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte neler yaşayabileceğinizi - kendiniz ve geçmiş travmanız hakkında şu anda bildiklerinizi bilerek o zaman olayları nasıl ele almak istediğinizi - keşfetmenize yardımcı olacaklardır.

Aşama 4 sırasında duyu aktivasyonu

EMDR'nin ilk yıllarında, vücudunuzun her iki tarafında tek bir duyuyu uyarmak genellikle görme duyunuzu içeriyordu. Sağlık hizmeti sağlayıcıları iki parmağı uzatılmış bir eli havaya kaldırır ve sadece gözlerinizle parmaklarının ucunu bir yandan diğer yana takip etmenizi isterdi.

EMDR için daha yeni yöntemler, özel ışık cihazları gibi görme duyunuzu da içerebilir. Bunlar, sağlık uzmanınızın eli yerine gözlerinizle takip ettiğiniz hareketli bir ışığa sahiptir. Diğer cihazlar, vücudunuzun her iki yanındaki hoparlörlerin tonları çaldığı ses kullanabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları dokunma duyunuzu da kullanabilir (eğer bu konuda rahatsanız), vücudunuzun her iki tarafındaki dokunma duyunuzu etkinleştirmek için ellerinize, kollarınıza dokunabilir veya ellerinizde titreşen bir cihaz tutabilir.

EMDR Terapi hangi hastalıklarda kullanılır ?

EMDR Terapinin her geçen gün çalışma yelpazesi genişlemekte farklı psikolojik sorunlar için de olumlu etkileri görülmektedir. Şu aşamada EMDR Terapisi Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik Atak, Fobiler, Öfke Kontrol Problemlerinde, Depresyonun Cinsel ve/veya Fiziksel Taciz travmalarında, Kompleks Travmalarda, Yas problemlerinde, Migren, Fibromiyalji, Psikosomatik Ağrılar, Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza), Cinsel İşlev Bozuklukları tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kedi fobisi gibi diğer psikolojik problemlerin tedavisinin yanında destek tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. 

bottom of page